[dodaj]

Aktualności

13.01.2016

Warsztaty dla wolontaruszy projektu "Wspólne Zarządzanie Przyrodą"

5 stycznia 2016 r. w Gimnazjum z Oddziałami Integracyjnymi im. H. Sienkiewicza w Zespole Szkół w Rudawie odbyły się warsztaty dla 20 uczniów naszej szkoły, którzy podjęli się pracy jako wolontariusze w projekcie „Wspólne zarządzanie przyrodą – partycypacyjne mapowanie terenów chronionych”. Projekt jest realizowany w okresie od 01.04.2015 do 30.04.2016 przez Stowarzyszenie Centrum Rozwiązań Systemowych w partnerstwie z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w Krakowie. Jest on finansowany z grantów norweskich przez Fundację Batorego z Warszawy. Stowarzyszenie CRS realizuje głownie projekty naukowe i praktyczne dotyczące zrównoważonego rozwoju. W projekt zaangażowani są m.in. naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Akademii Górniczo – Hutniczej. Jego celem jest zwiększenie udziału mieszkańców i innych użytkowników terenu, m.in. turystów, przedsiębiorców, sportowców i przyrodników, w zarządzaniu obszarem objętym programem Natura 2000 Dolinki Jurajskie wraz z okolicznymi terenami Parku Krajobrazowego Dolinki Krakowskie oraz rezerwatami.

Uczniowie podczas warsztatów poznali wartość współdziałania podczas gry, w której wchodzili w role mieszkańców, przedsiębiorców, turystów, sportowców, właścicieli gospodarstw agroturystycznych czy przedstawicieli lokalnych władz. Zapoznali się z formami ochrony przyrody w Polsce, a zwłaszcza z tymi, które znajdują się na terenie Gminy Zabierzów. Zwrócono szczególną uwagę na obszar Dolinek Jurajskich, które są objęte ochroną ze względu na ich unikatowe walory na skalę europejską. Podczas zajęć uczniowie wykonywali ćwiczenia uświadamiające im, jak ważna jest właściwa komunikacja międzyludzka. Na koniec zapoznali się z działaniem innowacyjnego narzędzia internetowego opartego o technikę mapowania partycypacyjnego (tzw. PP GIS), które posłuży im do przeprowadzenia ankiet wśród mieszkańców. Zadaniem wolontariuszy będzie także sporządzanie stosownej dokumentacji.

Warsztaty zostały przeprowadzone bardzo profesjonalnie, a uczniowie dzięki dużemu zaangażowaniu nabyli dodatkowe, także uniwersalne, kompetencje, które z pewnością będą mogli kiedyś wykorzystać.

Zajęcia prowadziły: dr inż. Anna Dubel z AGH, prof. Małgorzata Grodzińska – Jurczak z UJ, mgr Anna Kozieł z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, mgr Justyna Gutowska- doktorantka AGH oraz studentka AGH- Katarzyna Luzar.

Koordynator Zespołu Wolontariuszy
Maria Pałka

06.01.2016

"Poduszka dla maluszka" - relacja filmowa

Relacja filmowa z akcji "Poduszka dla maluszka" dostępna jest pod adresem
http://krakow.tvp.pl/23426127/2-i-2016

06.01.2016

Zebranie z rodzicami

Dnia 14 stycznia 2016r. (czwartek) o godzinie 18.00 odbędą się zebrania klasowe dla  Rodziców Naszych Gimnazjalistów, po których można będzie indywidualnie porozmawiać z Nauczycielami.
Serdecznie zapraszamy.

03.01.2016

Konkurs plastyczny

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w gminnym konkursie plastycznym pt.:”Maszyna moich marzeń”, organizowanym przez Samorządowe Centrum Kultury i Promocji w Zabierzowie. Na etapie szkolnym zostało wyłonionych 15 prac uczniów z KL I­II, które zostały dostarczone do siedziby organizatora.
Rozstrzygnięcie konkursu odbyło się 4 XII 2015 w Domu Kultury w Zabierzowie. Bardzo się ucieszyliśmy z III miejsca, które otrzymała Anna Baster z klasy IIa . Prace młodych artystów zostały wyeksponowane na wystawie pokonkursowej . Uroczystość rozdania nagród uświetnił występ Klauna – magika, który wprowadził w miły nastrój zgromadzonych gości. Nagrodzone prace zostały wybrane także do kalendarza na rok 2016, promującego ”młode talenty” z Gminy Zabierzów oraz Zabierzowskiego Centrum Kultury.


Organizacją konkursu na terenie szkoły zajęła się pani Maria Rochon.

13.12.2015

Akcja poduszka dla maluszka

Dnia 8 grudnia nasz św. Mikołaj wraz z 3 Aniołkami odwiedził Oddział Dziecięcy Szpitala im. Narutowicza w Krakowie. Był to niezapomniany dzień, nie tylko dla małych pacjentów, ale tez dla nas. Ich radość, zaskoczenie i wzruszenie udzieliło się również nam...Każde dziecko dostało słodycze i poduszkę wykonaną własnoręcznie przez uczniów z naszej gminy (udział w akcji wzięli uczniowie wszystkich gimnazjów gminy Zabierzów, niektóre szkoły podstawowe, przyjaciel i nasi rodzice). Dziękujemy wszystkim darczyńcom i Pani Wójt – Elżbiecie Burtan, która objęła Honorowy Patronat nad tą akcją.

Więcej zdjęć na stronie FB Szkolnego Koła Wolontariatu https://www.facebook.com/Szkolne-Ko%C5%82o-Wolontariatu-w-Rudawie-850340171667349/?ref=hl
Agata Chudzikiewicz

13.12.2015

Zawody - unihokej

5 listopada reprezentacja gimnazjum dziewcząt w składzie: Kaja Adamczyk, Weronika Firek, Weronika Gędłek, Klaudia Jamrozik, Oliwia Jarzęcka, Wiktoria Jaworska, Karolina Kasprzyk, Anna Korbiel, Barbara Madeja, Zuzanna Tarnowska, Magdalena Woźniak; wzięła udział w zawodach powiatowych w unihokeja. Zgłosiło się pięć zespołów (Świątniki Górne, Gaj, Skawina, Wola Zachariaszowska oraz Rudawa), grano mecze systemem "każdy z Każdym". W wyniku rozegranych spotkań, miejsce pierwsze oraz awans do zawodów powiatowych, wywalczyły nasze dziewczęta. Gratulujemy!

12 listopada dziewczęta, w tym samym składzie, na turnieju wojewódzkim rozegrały mecze w grupie z reprezentantkami gimnazjów z Trzebini, Oświęcimia oraz Krynicy. Niestety nie udało im się wyjść z grupy, jednak trzeba podkreślić, iż są wśród ośmiu najlepszych drużyn w województwie. Na zawody zgłosiły się jeszcze zawodniczki z Nowego Targu, Starej Wsi, Suchej oraz z Nowego Sącza. Gratulujemy!

13.12.2015

Gimnazjada - szachy

1 grudnia 2015r. w ramach Gimnazjady odbył się w Zabierzowie w Samorządowym Centrum Kultury i Promocji Gminy Zabierzów, turniej szachowy szkół, zorganizowany przez GZEAS oraz SCKiPGZ. Udział wzięli uczniowie z trzech gimnazjów (G. Rudawa, G. Rząska, G. Zabierzów) z terenu gminy. System rozgrywek i tempo gry, to system szwajcarski, 7 rund. Tempo gry: 15 min na zawodnika.Zawody rozegrano w grupach: Grupa I – juniorki – urodzeni 2000 i młodsi:1m Justyna Sotwin - G. Rząska, 2m Wiktoria Jaworska - G. Rudawa, 3m Magdalena Miśkowiec - G. Rudawa, 4m Julia Figurny; Grupa II – juniorzy – urodzeni 2000 i młodsi: 1m Piotr Krawczyk - G. Zabierzów, 2m Radosław Peszkowski - G. Zabierzów, 3m - Jakub Mazur - G. Zabierzów, 7m Mikołaj Stryczek, 8m Natan Ciupek, 9m Eryk Setkowicz. O miejscu zawodnika decydowało kolejno: liczba zdobytych punktów, średni Buchholz, pełny Buchholz, progres. W każdej z grup wręczono nagrody rzeczowe 1-3 miejsca. Zawodnikowi z pierwszego miejsca w każdej z grup puchar, dla pozostałych zwycięzców medale i dyplomy. Laureaci 3 pierwszych miejsc zostali jednocześnie zakwalifikowani do etapu powiatowego. Gratulujemy wszystkim zawodnikom.

13.12.2015

Gimnazjada - siatkówka

28 listopada 2015r. na hali sportowej OSR w Zabierzowie odbył się turniej siatkówki dziewcząt i chłopców w ramach Gimnazjady. Udział wzięły wszystkie trzy gimnazja z terenu naszej gminy.
Rywalizacja do dwóch wygranych setów dała zwycięzców, którzy będą reprezentowali gminę na zawodach powiatowych. Dziewczęta: 1m - G. Zabierzów, 2m - G. Rudawa (Joanna Firek, Weronika Firek, Marta Furtak, Klaudia Jamrozik, Marta Łabuzek, Barbara Madeja, Karolina Pietruszka, Zuzanna Tarnowska), 3m - G. Rząska. Chłopcy: 1m - G. Zabierzów, 2m - G. Rząska. 3m - G. Rudawa (Natan Ciupek, Krzysztof Księżyc, Kamil Łazowy, Maciej Pawlik, Eryk Setkowicz, Jakub Siodłak, Mateusz Wołek, Dawid Woźniak).
Gratulujemy!

13.12.2015

Zawody powiatowe w unihokeja

6 listopada reprezentacja gimnazjum chłopców w składzie:  Natan Ciupek, Sebastian Dębski,Krzysztof Księżyc, Bartłomiej Mitoński, Michał Mostowik, Maciej Pawlik, Michał Zawadziński, Jakub Ziemba; wzięła udział w zawodach powiatowych w unihokeja. Zgłosiło się pięć zespołów (Świątniki Górne, Gaj, Michałowice, Wola Zachariaszowska oraz Rudawa), grano mecze systemem "każdy z Każdym". Chłopcy zajęli drugie miejsce. Gratulujemy!

16.11.2015

Wycieczka zawodoznawcza

Dnia 25.11.2015 klasy II i III wzięły udział w wycieczce zawodoznawczej. Tym razem, pod opieką p.U. Szeluch i p.A. Chudzikiewicz pojechaliśmy do Fabryki Ozdób Choinkowych Armar w Bęble. Mieliśmy okazję przypatrzeć się bardzo kolorowej, ale niełatwej pracy w fabryce.

Proces powstawania kolorowych baniek to długa droga: najpierw szkic plastyka - jak bańka ostatecznie będzie wyglądać, potem rzeźba w plastelinie, odlew, bombka ze szkła, posrebrzanie i na końcu malowanie.... Mogliśmy taki proces zobaczyć, sami namalować bańki, które potem po wyschnięciu zostały dla nas specjalnie zapakowane. Ponadto z firmowego sklepu wyszliśmy z unikalnymi prezentami dla naszych najbliższych (np.bańka - laptop, telefon, torcik itp)

Więcej zdjęć na stronie FB Szkolnego Ośrodka Kariery: https://www.facebook.com/Szkolny-O%C5%9Brodek-Kariery-w-Rudawie-911660885555987/

Agata Chudzikiewicz

Pokaż starsze wpisy