[dodaj]

Aktualności

17.04.2017

Daty rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych - Małopolska


17.04.2017

62. Konkurs Recytatorski

7 marca 2017 roku w Samorządowoym centrum Kultury i Promocji Gminy Zabierzów odbył się Gminny Etap 62. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego. Wysokie miejsca w kategorii gimnazjum zdobyli nasi uczniowie:

- Jakub Nęcka - kl. Ia (II miejsce)

- Wiktoria Jaworska - kl. IIa (III miejsce)

Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe. Gratulujemy!

Laureaci etapu gminnego wzięli udział w eliminacjach powiatowych, które odbyły się 24 marca w Dworze w Mogilanach.

 


06.04.2017

Jakub Nęcka Mistrzem Pięknego Czytania w 2017 roku

Tradycyjnie od lat w naszym gimnazjum w styczniu przeprowadzane są szkolne eliminacje Małopolskiego Konkursu Pięknego Czytania. W tym roku uczniowie mieli bardzo duże możliwości w wyborze fragmentu, który chcieliby zaprezentować. Tekst miał być związany z Krakowem poprzez swoją treść lub osobę twórcy. Jury oceniało interpretację tekstu, dykcję oraz obowiązujący limit czasowy.

Wybór nie był łatwy najlepiej swoje umiejętności głośnego czytania zaprezentowali: Jakub Nęcka z kl. 1a i Klaudia Kozera z kl. 3a. Oni to, w dniu 8 marca 2017 roku, reprezentowali naszą szkołę w etapie wojewódzkim Konkursu w siedzibie Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie. Jury konkursowe po przesłuchaniu 68 gimnazjalistów z Małopolski, przyznało tytuł Mistrza Pięknego Czytania Jakubowi Nęcka za zaprezentowanie fragmentu prozy Stanisława Mrożka Uczeń uczestniczył w uroczystej gali podczas, której wręczono dyplomy i nagrody. Dodatkową atrakcją uroczystości i nagrodą dla Mistrzów Pięknego Czytania w swoich kategoriach było przeczytanie gościom wybranych prz4ez siebie fragmentów. Bardzo cieszy nas fakt, że to podczas jubileuszowej X edycji Konkursu uczeń Gimnazjum z Oddziałami Integracyjnymi im. Henryka Sienkiewicza w Zespole Szkół w Rudawie został Mistrzem Pięknego Czytania.

Beata Żurakowska-Wilewska06.04.2017

Konkurs wiedzy o Wielkiej Brytanii

Uczennica Kaja Adamczyk z Gimnazjum z Zespołu Szkół w Rudawie zajęła 3 Miejsce w VIII Gminnym Konkursie Wiedzy o Wielkiej Brytanii.

Gratulujemy
U. Szeluch


02.04.2017

17 Konkurs Poezji Obcojęzycznej

9 marca w XX LO w Krakowie odbyły się przesłuchania uczestników z 39 szkół gimnazjalnych zgłoszonych do konkursu. Naszą szkołę reprezentowały trzy uczennice: Sylwia Setkowicz (IIA), Anna Baster (IIIA) i Weronika Skorus (IIIB). Dziewczęta zaprezentowały się wspaniale, wszystkie trzy zakwalifikowały się do finału, który odbył się 21 marca.

W finale konkursu I miejsce w kategorii Poezji Niemieckojęzycznej zdobyła Anna Baster recytująca wiersz „Heidenröslein“ (J.W. von Goethe), miejsce III w tej samej kategorii zajęła Weronika Skorus prezentująca wiersz „Sachliche Romanze” (E. Kästner).

Uczennicom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.


Anna Wieleba02.04.2017

Zagrożenia w sieci

W związku z niepokojącymi doniesieniami dotyczącymi pojawiających się zagrożeń w Internecie, zwracamy  się z prośbą o szczególne zwrócenie uwagi na kwestie bezpiecznego zachowania Państwa dzieci w Internecie.
    
Aplikacje i gry komputerowe mogą wspierać rozwój poznawczy, emocjonalny
i społeczny dzieci. Wpływają pozytywnie na: spostrzegawczość, reakcje na bodźce, zdolności przestrzenne, procesy myślowe oraz koncentrację uwagi. Poprawiają refleks i koordynację wzrokowo-ruchową oraz ćwiczą umiejętność współdziałania w grupie.

Jednak nadmierne korzystanie z nich może powodować problemy z koncentracją uwagi, zaniedbywania nauki, aktywności fizycznej, kontaktów z rodziną i kolegami. Może ono prowadzić również do rezygnacji z innych zainteresowań, zaniedbywania czynności takich, jak jedzenie czy sen, a w skrajnych przypadkach doprowadzić do uzależnienia.
    
Nie  wszystko, co pojawia się w Internecie, chociaż modne, jest bezpieczne i rozsądne.

Gry zawierające agresję i brutalną przemoc powodują wzrost poziomu agresji
u dzieci, uczą wrogich zachowań wobec innych ludzi oraz tego, że jedynym sposobem na rozwiązywanie problemów jest używanie siły. A w przypadku opisanym poniżej, mogą prowadzić do samookaleczenia, a nawet śmierci.

Zachęcamy rodziców do rozmowy z dzieckiem, omówienia jego aktywności w Internecie,  dopytania o ewentualne problemy, z jakimi być może się boryka. Dodatkowo istotne jest, aby zwrócić uwagę na zachowanie dziecka  w ostatnim czasie – jego ogólne samopoczucie, poziom zmęczenia, rodzaj filmów i muzyki jakiej słucha, zmian w dotychczasowych nawykach i zmianach grupy rówieśniczej.
    
Wskazówki dla rodziców dotyczące zachowania bezpieczeństwa w korzystaniu z aplikacji i gier komputerowych:
- Określ zasady korzystania z aplikacji  i czasu, jaki twoje dziecko może przeznaczać na gry komputerowe.
- Zainteresuj się, z jakich aplikacji korzysta Twoje dziecko i czy  gry , w jakie gra są dla niego odpowiednie
- Zanim kupisz swojemu dziecku grę, upewnij się, że jest odpowiednia do jego wieku. Może ci w tym pomóc system oceny gier PEGI.
- Zwróć uwagę, czy w zachowaniu Twojego dziecka nie pojawiają się sygnały uzależnienia od komputera.
- Upewnij się, że Twoje dziecko z powodu grania nie zaniedbuje obowiązków domowych i szkolnych.
- Sprawdź, czy gra jest pozbawiona mikropłatności.
- Pamiętaj, że istnieją mini gry, które nie wymagają instalacji, a zawierają treści nieodpowiednie dla dzieci.
- Zwróć uwagę na to, czy w grze można kontaktować się z innymi graczami i jaki maja oni na nie wpływ sprawdź, czy znajomości, jakie zawiera Twoje dziecko, korzystając z aplikacji lub grając w grę są  bezpieczne. Kontakt z innymi użytkownikami może być potencjalnym źródłem niebezpiecznych sytuacji i podejmowania ryzykownych zachowań.

W/w wskazówki są oparte o informacje zawarte w liście Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Zapraszamy do lektury broszury: "Zagrożenia w Internecie. Zapobieganie-reagowanie. Gry komputerowe", dostępnej pod adresem: https://www.ore.edu.pl/materialy-do-pobrania/category/55-profilaktyka-agresji-i-przemocy

W celu uzyskania porad i wskazówek rodzice mogą kontaktować się z pedagogiem szkolnym  /  wychowawcą lub dzwonić pod numer telefonu 800 100 100, oferujący bezpłatną i anonimową pomoc dla dorosłych (rodziców, nauczycieli, pedagogów).

Dzieci i młodzież, którzy potrzebują pomocy, chcą z kimś porozmawiać o swoich problemach mogą dzwonić pod numerem telefonu 800 121212 (Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży Rzecznika Praw Dziecka) lub zwrócić się do zaufanego nauczyciela.

Dziękujemy

23.03.2017

Dzień Otwarty dla Rodziców Gimnazjalistów

Uprzejmie informujemy o wywiadówce dla rodziców gimnazjalistów, która odbędzie się w dniu 30.03.2017 (czwartek). Rodziców z klas pierwszych i drugich zapraszamy na indywidualne rozmowy z nauczycielami w godz. 17.00–19.00. Rodziców uczniów klas trzecich zapraszamy na 17.00 na spotkanie w sali klasy IIIB (parter).
W planie:
1. zapoznanie z procedurami egzaminu gimnazjalnego oraz organizacją egzaminów w tym roku szkolnym,
2. konsultacje indywidualne z wychowawcami i nauczycielami oraz pedagogiem i doradcą zawodowym do godz.19.00.

Serdecznie zapraszamy.

12.03.2017

Dzień Kobiet w Gimnazjum

Z okazji Dnia Kobiet odbył się w naszej szkole apel, na którym w prezentacji multimedialnej przedstawiono muzykę z lat 60-70-80 dotyczącą kobiet. Młodzież z zainteresowaniem słuchała zaprezentowanych utworów.

Urszula Szeluch06.03.2017

Gminne targi edukacyjne 2017 w Zespole Szkół w Rudawie

Dnia 2.03.2017 odbyły się XIII Gminne Targi Edukacyjne w Zespole Szkół w Rudawie. Honorowy Patronat na imprezą, jak co roku objęli Starosta Powiatu Krakowskiego Pan Józefa Krzyworzeka, Wójt Gminy Zabierzów Pani Elżbieta Burtan oraz  Małopolska Izba Rzemiosła i Przedsiębiorczości. Na targi przybyli zaproszeni goście: Wicewójt Gminy Zabierzów Bartłomiej Stawarz, Dyrektor GZEAS Janina Wilkosz, Dyrektor Poradni PP w Zabierzowie Joanna Hanusz, Zastępca Prezesa Małopolskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości Tadeusz Dąbrowski wraz z rzemieślnikami, Redaktor Naczelny ,, Znad Rudawy” Witold Ślusarski, Sołtys Rudawy Marcin Cieślak, Dyrektor Centrum Pedagogiki i Psychologii Politechniki Krakowskiej Marian Piekarski, Dyrektor Gimnazjum w Zabierzowie Beata Kęder, Dyrektor Zespołu Szkół w Rząsce Monika Musiał-Taźbirek. Wszystkich zebranych powitała Dyrektor Zespołu Szkół w Rudawie Jadwiga Kołodzińska.

Targi Edukacyjne organizowane są  w naszej gminie już od trzynastu lat. Co dwa - trzy lat staramy się zmieniać formułę tych spotkań, aby  jak najlepiej spełnić oczekiwania uczniów oraz odpowiedzieć na szybko zmieniający się rynek edukacji i pracy. I tak przez ostatnie trzy lata targi były zorganizowane w formie warsztatów prezentujących wybrane przez uczniów zawody.

W tym roku na prośbę uczniów wróciliśmy do układu stoisk, gdzie szkoły ponadgimnazjalne mogły zaprezentować swoją ofertę edukacyjną. Przyjechało 27 szkół ponadgimnazjalnych z Krakowa i powiatu krakowskiego. Młodzież mogła zapoznać się możliwościami kształcenia w takich zawodach jak: mechanik, mechatronik, technik eksploatacji portów i terminali, technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej, elektronik, informatyk, architekt krajobrazu i wiele innych. Dziesięć liceów ogólnokształcących zaprezentowało bardzo ciekawą ofertę proponując m.in. klasy z ciekawymi przedmiotami na poziomie rozszerzonym a także m.in klasę taneczno - teatralną, lotniczą, społeczno - medialną i inne.  

Rok szkolny 2016/2017 Ministerstwo Edukacji Narodowej ogłosiło rokiem wolontariatu stąd hasłem tegorocznych targów było „Wolontariat - pomagając innym budujesz swoją przyszłość zawodową”. Wolontariat to jedna z lepszych  form przygotowania młodzieży do przyszłej pracy zawodowej, dlatego zaprosiliśmy zaprzyjaźnione z nami fundacje: Fundacje Anny Dymnej „Mimo Wszystko”; Fundacje Brata Alberta w Radwanowicach, Hospicjum dla dzieci „Alma spei” i Polską Akację Humanitarną do poprowadzenia zajęć z gimnazjalistami w czasie targów. Fundacje przedstawiły zakres działań swoich organizacji a także zaprezentowały możliwość włączenia się w konkretną pomoc na rzecz potrzebujących. Nad całością organizacji tegorocznych targów czuwały wolontariuszki ze Szkolnego Koła Wolontariatu w Rudawie oraz Doradcy Zawodowi z Gimnazjów Gminy Zabierzów.

Dziękujemy wszystkim fundacjom, szkołom ponadgimnazajalnym, gimnazjom z naszej gminy, nauczycielom   i instytucjom, które objęły naszą imprezę Honorowym Patronatem. Zapraszamy za rok na kolejne targi.

 

Agata Chudzikiewicz
Doradca Zawodowy w Zespole Szkół w Rudawie05.03.2017

Gminny turniej piłki ręcznej

W lutym w Zabierzowie odbył się gminny turniej piłki ręcznej. Reprezentacja dziewcząt i chłopców zajęła w tych zawodach II miejsce. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Pokaż starsze wpisy